Islamski (hidžretski) kalendar
je kalendar po kojem se ravnaju muslimani prilikom određivanja svojih dnevnih dužnosti i islamskih svetih dana. Za početak islamskog kalendara uzima se Hidžra, preseljenje Muhammeda a.s. iz Meke u Medinu usled progona i pritisaka koje su nad njim vršili idolopoklonici iz njegovog rodnog grada. Kalendar se bazira na Qur'anu (Sura IX, 36 - 37), a pridržavanje je sveta dužnost za sve muslimane.
Islamski kalendar je zvanični kalendar Saudijske Arabije kao i u zemljama Zaliva. Ostale arapske zemlje koriste gregorijanski kalendar za građanske potrebe, a islamski kalendar isključivo u religiozne svrhe.
Islamski kalendar je u potpunosti lunarni kalendar. Sadrži 12 meseci koji se baziraju na kretanju Meseca, a obzirom da 12 sinodičkih meseci ima svega 12 x 29,53 = 354,36 dana, islamski kalendar je konstantno kraći od tropske godine i stoga je pomeren u odnosu na hrišcanski kalendar.
Islamski kalendar ima dvanaest meseci: 1. Muharrem ul Haram 2. Safer 3. Rebi-ul-evvel (Rebi' I) 4. Rebi-ul-ahir (Rebi' II) 5. Džumade-l-ula (Džumade I) 6. Džumade-l-uhra (Džumade II) 7. Redžeb 8. Ša'ban 9. Ramazan 10. Ševval 11. Zu-l-ka'de 12. Zu-l-hidždže |
ISLAMSKI KALENDAR - ZNAČAJI DATUMI U 2019. GODINI izvor:http://www.icnab.com |
Lejletu'r-regaib – četvrtak, 7. mart 2019. To je noć u kojoj je majka Amina zanijela Božijeg poslanika Muhammeda, neka je spas i mir Božiji na njega. U narodu se naziva noć želja, a obilježava se dovama, dobrovoljnim namazima, učenjem mevluda i drugim Bogu ugodnim sadržajima. Lejletu'l-miradž – utorak, 2. april 2019. Ovo je noć u kojoj je Muhammed, neka je mir i spas Božiji na njega, uz Božiju pomoć uzdignut do mjesta do kojeg nikad niko od ljudi ni prije ni poslije njega nije stigao. To se dogodilo 27. noći mjeseca redžeba 621. godine. Božiji Poslanik je te noći najprije nošen od Časnog Hrama u Mekki do džamije El-Aksa u Jerusalemu, a potom uzdignut kroz pojedina nebesa do Sidretu-l-muntehaa (Lotosa nad sedmim nebom) ili još bliže Uzvišenom. Tu se Poslanik, neka je spas i mir Božiji na njega, susreo sa nekim poslanicima, a razgovarao je i sa Uzvišenim Bogom. Namiradžu su objavljena posljednja dva stavka poglavlja El-Bekare, naređeno je pet dnevnih namaza muslimanima, a kao uspomena na razgovor vođen na miradžu u namazu se uči tkz. ettehijat, na svakom sjedenju prilikom obavljanja namaza.Ovaj dan je i Dan vakifa – onih koji svoju imovinu ostavljaju kao zadužbinu na korist generacijama poslije njih. Lejletu'l-berat – četvrtak, 19. april 2019. Petnaesta noć mjeseca ša'bana, osmog mjeseca hidžretskog kalendara, je mubarek noć Lejletu'l-berat. Ta noć se obilježava kao noć u kojoj meleki počinju pisati sudbinu čovječanstva i svakog čovjeka pojedinačno za narednu godinu. Ona navješćuje skori dolazak mubarek mjeseca ramazana. Prva teravija – nedjelja, 5. maj 2019. Prvi dan ramazana - početak posta – ponedjeljak, 6. maj 2019. Mjesec ramazan je mjesec obaveznoga posta za sve punoljetne, zdrave muslimane koji nisu na putu. Post je naređen 2. godine po hidžri (624.). Svaki punoljetan, zdrav, slobodan musliman dužan je postiti čitavih mjesec dana od zore do zalaska sunca. To je treći temelj islama. Mjesec ramazan je 9. mjesec islamskoga kalendara koji nekad ima 29, a nekad 30 dana. Muslimani poste u svim godišnjim dobima s obzirom na lunarni kalendar. Godina muslimanskog kalendara je kraća za deset dana od sunčeve godine, pa se tako ramazan pomjera svake godine za deset dana. Ko posti 36 godina redovno postio je ramazan u svako godišnje doba i u svim mjesecima i danima Ulazak u i'tikaf – petak, 25. maj 2019.
Lejletu-l-kadr – petak, 31. maj 2019.
Prvi dan Ramazanskog bajrama – utorak, 4. juni 2019.
Dan šehida – drugi dan bajrama – srijeda, 5. juni 2019. Odlukom Rijaseta Islamske zajednice drugi dan ramazanskog bajrama proglašen je Danom šehida. To je dan sjećanja na sve one koji su svoje živote dali braneći svoju porodicu, čast, domovinu i vjeru. Na Dan šehida se obiđu šehidska mezarja, posjete šehidske porodice, prouči hatma za sve šehide i podsjeti se na njihovu uzvišenu žrtvu. Dan Arefata - subota, 10. avgust 2019. Deveti dan posljednjeg mjeseca hidžretskog kalendara poznat je pod nazivom Jevmu'l-arefe (Dan Arefata). Arefat je brežuljak udaljen od Mekke petnaestak kilometara a boravak na Arefatu je obaveza svakoga hadžije, sastavni je dio obreda hadža, te se svi hadžije 9. zul-hidžeta, dan uoči Kurban-bajrama, okupe na ovom mjestu. Na Brdu Milosti (Džebelu'r-rahme) na Arefatu, kako tradicija prenosi, nakon dugog traženja sastali su se Hazreti Adem i Hazreti Havva. Muhamed, Allah mu podario spas i mir, je svoj poznati govor na Oprosnom hadžu održao upravo na Arefatu. Ta tradicija davanja uputa hadžijama i danas je prisutna a održava se na nekoliko velikih svjetskih jezika. Lijepo je da oni koji nisu na hadžu poste ovaj dan. Kurban-bajram – nedjelja, 11. avgust 2019. Kurban ili Hadži bajram – velik je mubarek dan, dan velikog Božijeg dobra. Nova 1441. hidžretska godina – subota, 31. avgust 2019.
Dan Ašure – Jevmu-l-Ašura – ponedjeljak, 9. septembar 2019.
Mevlud – rođenje Poslanika a.s. – utorak, subota 9. novembar 2019. Posljednji Božiji poslanik Muhamed, neka je spas i mir Božiji na njega, rođen je u ponedjeljak, 12. rebiu'l-evvela, trećeg mjeseca muslimanskog kalendara, 571. godine po Isau, mir i spas Božiji na njega. Muslimani dan rođenja Muhammeda, neka je mir i spas Božiji na njega, obilježavaju učenjem mevluda. Sam termin mevlud označava rođenje, ali je vremenom njegovo značenje znatno prošireno, te se svaka vjerska manifestacija na kojoj se okupi veliki broj muslimana naziva mevludom. Osim mevluda na kojima se okupi veliki broj vjernika organiziraju se i porodični mevludi u različitim dobima godine, a ne samo 12. rebiu'l-evvela. Samo rođenje Božijeg Poslanika bilo je inspiracija pjesnicima da napišu spjevove – mevlude u kojima kroz stih opisuju vrijeme u kojem se rodio Muhammed, a.s., njegovu majku Aminu i dr. Takve spjevove napisali su Šemsudin Sarajlić, Hafiz Salih Gašević, Hafiz Ibrahim Zenunović, dr. Safvet-beg Bašagić, Rešad Kadić, Ešref Kovačević i drugi. |